Plastry antykoncepcyjne
Plastry antykoncepcyjne
Plastry antykoncepcyjne
Konsultacja lekarska z możliwością wystawienia e-Recepty na antykoncepcję hormonalną w formie Plastrów Antykoncepcyjnych.
Czas realizacji ok. 30 minut.
79.00zł
Plastry antykoncepcyjne
Dla kogo plastry antykoncepcyjne?
Plastry antykoncepcyjne są powszechną formą antykoncepcji hormonalnej. Najczęściej stosowanym przez pacjentki preparatem są plastry Evra. Zawierają one dwa składniki, estrogen i gestagen, czyli te same substancje co tabletki dwuskładnikowe. Różnica między tabletkami, a plastrami polega na drodze ich podania. Tabletki zażywane są doustnie i wchłaniają się do organizmu przez przewód pokarmowy po zmetabolizowaniu przez wątrobę. Plastry natomiast naklejane są na skórę, przez którą wchłaniają się zawarte w nich substancje czynne. W związku z drogą podania, hormony zawarte w plastrach omijają przewód pokarmowy, w tym wątrobę, oszczędzając ją. Fakt ten sprawia, że są bezpieczniejsze dla organizmu.
Działanie i skuteczność
Działanie plastrów antykoncepcyjne polega na blokowaniu owulacji. Powodują również zmiany w błonie śluzowej macicy i zagęszczają śluz szyjkowy, utrudniając plemnikom wniknięcie do jamy macicy. W przypadku prawidłowego zastosowania skuteczność antykoncepcyjna plastrów wynosi niemal 100%.
Jak stosować plastry antykoncepcyjne?
W opakowaniu najpopularniejszego preparatu Evra znajdują się 3 plastry antykoncepcyjne. Terapię rozpoczyna się naklejając pierwszy z nich pierwszego dnia miesiączki. Ten i kolejne 2 plastry naklejane są na okres 1 tygodnia, a po 3 tygodniach stosowania należy zrobić 7-dniową przerwę. W trakcie trwania terapii, następne plastry przyklejane są bezpośrednio po 7-dniowej przerwie niezależnie od występowania krwawienia miesięcznego.
Najczęściej rekomendowanym miejscem naklejenia plastra antykoncepcyjnego jest skóra ramienia. Część pacjentek woli jednak naklejać plaster w miejscu mniej widocznym wybierając do tego skórę pośladków lub brzucha, które również uznawane są za miejsca prawidłowe. Podczas stosowania plastrów antykoncepcyjnych należy zwracać szczególną uwagę na to czy plastry są przyklejone prawidłowo, gdyż w przeciwnym wypadku ich skuteczność może ulec pogorszeniu.
Działania nieporządane
Najbardziej groźnym działaniem niepożądanym plastrów antykoncepcyjnych jest choroba zatorowo-zakrzepowa. Pojawienie się najmniejszych objawów tej choroby zmusza do przerwania stosowania plastrów antykoncepcyjnych i leczenia.
Mniej groźnym, ale uciążliwym działaniem niepożądanym plastrów antykoncepcyjnych są nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych, zmuszające czasami do zmiany preparatu.
Innymi działaniami niepożądanymi są bóle głowy, nudności, zaburzenia nastroju, zmiany skórne.
Przeciwwskazania
Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do stosowania plastrów antykoncepcyjnych są:
- czynna lub przebyta choroba zatorowo-zakrzepowa
- rak piersi
- ciąża
- krwawienia z dróg rodnych o nieustalonej przyczynie
- nadciśnienie tętnicze
- długotrwałe unieruchomienie
- trombofilie
- cukrzyca ze zmianami naczyniowymi
Jak to działa?
Kup
Wybierz interesującą Cię e-Receptę, uzupełnij Wywiad Medyczny oraz formularz Danych Pacjenta i dokonaj płatności w systemie PayU.
Odbierz
Po zaksięgowaniu płatności lekarz natychmiast zapozna się z Twoim Wywiadem Medycznym. Po jego pozytywnym rozpatrzeniu kod e-Recepty otrzymasz w wiadomości SMS oraz e-mail.
Zrealizuj
Udaj się do dowolnej apteki w Polsce i zrealizuj otrzymaną e-Receptę. Wystarczy Ci numer PESEL oraz 4-cyfrowy kod e-Recepty, który Ci przesłaliśmy.
FAQ
W pierwszej kolejności wybierz interesującą Cię konsultację, wypełnij Wywiad Medyczny oraz podaj swoje dane w Formularzu Zamówienia. Następnie przejdź przez proces płatności na platformie PayU i sprawdź czy na podany przez Ciebie adres e-mail otrzymałeś wiadomość potwierdzającą przyjęcie zamówienia. Jeśli tak, Twój Wywiad Medyczny trafił do nas i jest sprawdzany przez naszego lekarza. Jeśli nie będzie żadnych przeciwskazań medycznych wkrótce otrzymasz swoją e-Receptę.
E-Recepta to elektroniczny odpowiednik tradycyjnej recepty zawierający informację o pacjencie, wystawiającym ją lekarzu oraz przepisanych lekach. Od 1 stycznia 2020 e-Receptę zrealizujesz w każdej aptece w Polsce.
Po wypełnieniu Ankiety Zdrowotnej i dokonaniu płatności e-Receptę otrzymasz w wiadomości e-mail jako 4-cyfrowy kod, który wraz z numerem PESEL wystarczy podać w Twojej aptece.
Co więcej jeśli posiadasz odpowiednio skonfigurowane Internetowe Konto Pacjenta (IKP) na portalu pacjent.gov.pl e-Receptę otrzymasz także jako:
- plik pdf wysyłanego na adres email ustawiony w Twoim IKP
- wiadomość SMS wysyłana na numer telefonu ustawiony w Twoim IKP
Więcej informacji na temat Internetowego Konta Pacjenta znajdziesz pod adresem https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta
Po otrzymaniu e-Recepty udaj się do apteki i przedstaw farmaceucie 4-cyfrowy kod e-Recepty wraz z numerem PESEL. Jeśli posiadasz odpowiednio skonfigurowane konto pacjenta w portalu pacjent.gov.pl możesz także okazać otrzymany na maila plik pdf będący Twoją e-Receptą.
Aby zapewnić najwyższy standard bezpieczeństwa przed zakupem e-Recepty od każdego pacjenta zbierany jest Wywiad Medyczny. Na jej podstawie lekarz specjalista ocenia Twoje predyspozycje do brania danego leku i podejmuje decyzję o wystawieniu e-Recepty. W przypadku wątpliwości lekarz skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
W pierwszej kolejności sprawdź dokładnie swoją skrzynkę mailową. Jeśli nie widzisz wiadomości od nas w głównym folderze swojej skrzynki mailowej sprawdź również spam. W przypadku gdy i tam jej nie będzie napisz do nas na kontakt@wygodnarecepta.pl lub zadzwoń.
Bądźmy w kontakcie
Masz do nas jakieś pytania? Nie wahaj się napisać. Nasi konsultanci odpowiedzą na nie natychmiast.