Współcześnie antykoncepcja oferuje wiele sposobów regulacji płodności. Zwykle jeśli istnieje wiele sposobów terapii to żadna nie jest idealna. Idealna metoda antykoncepcji byłaby szybko odwracalna, nie miała skutków ubocznych i gwarantowałaby 100% skuteczność. Taka metoda jednak nie istnieje.
W tym artykule zajmiemy się skutecznością różnych form antykoncepcji. Skuteczność danej metody definiuje wskaźnik Pearla. Wskaźnik Pearla informuje o liczbie niepożądanych ciąż do jakich doszło u 100 par stosujących daną metodę w ciągu roku i współżyjących regularnie.
Brak antykoncepcji
U kobiet współżyjących regularnie i nie stosujących żadnej metody antykoncepcyjnej wskaźnik Pearla wynosi około 80–90. Oznacza to, że 80-90 kobiet ze 100 w ciągu roku zajdzie w ciążę.
Antykoncepcja metodami tradycyjnymi
Kalendarzyk małżeński
Kalendarzyk małżeński, czyli metoda okresowej wstrzemięźliwości w okresie owulacyjnym, ma wskaźnik Pearla około 15-20. Statystycznie 15-20 kobiet regularnie współżyjących zajdzie w ciążę w ciągu roku stosując tą metodę, dlatego metoda ta nie nadaje się dla kobiet nieregularnie miesiączkujących.
Poszerzenie tej metody o pomiar temperatury i obserwację śluzu szyjkowego (metoda objawowo-termiczna) znacznie zwiększa skuteczność antykoncepcji. Wskaźnik Pearla wynosi wtedy około 3. Oznacza to, że 3 kobiety ze 100 regularnie współżyjąc zajdzie w ciążę w ciągu roku.
Prezerwatywa
Wskaźnik Pearla około 4 (4 kobiety na 100, których partnerzy stosują prezerwatywę zajdzie w ciążę w ciągu roku).
Stosunek przerywany
Najmniej skuteczna metoda antykoncepcyjna. Wskaźnik Pearla około 25. Oznacza to, że 25 kobiet ze 100 regularnie współżyjących, których partnerzy stosują stosunek przerywany, zajdzie w ciążę w ciągu roku.
Metody hormonalne antykoncepcji
Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe
Najczęstsza forma antykoncepcji hormonalnej. Wskaźnik Pearla dla tego rodzaju tabletek wynosi 0-2. Oznacza to, że 2 kobiety na 100 stosujące tą metodę mogą zajść w ciążę w ciągu roku. Jeśli metoda jest stosowana zgodnie z zasadami, wskaźnik jest jednak bliższy zera.
Błędy w stosowaniu (opuszczenie tabletki lub tabletek), wymioty podczas przyjmowania tabletek, przyjmowanie niektórych leków zmniejszają skuteczność i powodują, że nawet 2 kobiety ze 100 mogą zajść w ciążę w ciągu roku.
Plastry antykoncepcyjne
Skuteczność plastrów jest porównywalna z tabletkami. Wskaźnik Pearla wynosi 0,5-1. Oznacza to, że 1 kobieta na 100-200 stosujących może zajść w ciążę w ciągu roku. Plastry wykazują większą skuteczność w przypadku pacjentek niesystematycznych. Tabletki musimy przyjmować codziennie, natomiast plaster jest naklejany tylko 1 raz w tygodniu.
Pierścień (krążek dopochwowy)
Podobna skuteczność jak plastrów. Krążek zakładamy raz na 3 tygodnie. W związku z tym trudno o błędne stosowanie.
Implant
Metoda antykoncepcyjna o skuteczności bliskiej 100% (wskaźnik Pearla 0-0,3). Implant umieszcza się w pod skórą ramienia ok. 10 cm nad łokciem na 3 lata. Skuteczność porównywalna z wkładką domaciczną hormonalną.
Wkładki domaciczne
Wkładka z miedzią
Wskaźnik Pearla wynosi tu 0-1. Oznacza to, że 1 kobieta mająca wkładkę tego rodzaju ze 100, może zajść w ciążę w ciągu roku. W przypadku wkładki pacjentka nie ma wpływu na skuteczność metody.
Wkładki z systemem uwalniającym hormon
Najskuteczniejsza obok implantu hormonalnego forma antykoncepcji. Wskaźnik Pearla zbliża się do 0. Oznacza to, że zajście w ciążę jest praktycznie niemożliwe.
W doborze metody antykoncepcyjnej skuteczność jest jedną z głównych przesłanek. Inne przesłanki to działania niepożądane oraz dopasowanie metody do statusu pacjentki (wiek, czy pacjentka ma dzieci, czy porody były fizjologiczne, czy skończyły się operacyjnie, przekonania pacjentki).