Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne są najpopularniejszą formą antykoncepcji. Czym tak naprawdę są i dlaczego pacjentki wybierają je najczęściej? Przeczytaj artykuł aby dowiedzieć się o nich więcej.
Skład i działanie
W skład tabletki jako substancje czynne wchodzą dwa hormony, estrogen i gestagen. Estrogenem jest w większości preparatów etynyloestradiol, natomiast istnieje wiele substancji o działaniu gestagennym, stosowanych w tabletkach. W zależności od zawartości i rodzaju hormonów możemy modyfikować działanie tabletek. W zależności od ilości estrogenu dzielimy preparaty antykoncepcyjne na niskodawkowe, standardowe i ze zwiększoną ilością hormonu. W zależności od rodzaju gestagenu możemy podzielić tabletki na działające antyandrogennie, obojętne, moczopędne. Tabletki ze zmienną ilością hormonów w cyklu nazywamy dwufazowymi lub trójfazowymi. Zasada działania tabletek dwuskładnikowych jest taka sama niezależnie od rodzaju preparatu. Efekt antykoncepcyjny uzyskujemy głównie poprzez blokadę owulacji. Tabletki również modyfikują skład śluzu szyjkowego, zmieniają stan endometrium, zaburzają czynność jajowodów i w ten sposób nasilają działanie antykoncepcyjne.
Skuteczność
Skuteczność tabletek dwuskładnikowych jest bliska 100%. Niepowodzenia zdarzają się rzadko i są głównie spowodowane niesystematycznym przyjmowaniem, chorobami z towarzyszącymi wymiotami oraz przyjmowaniem niektórych leków. Większość tabletek przyjmuje się przez 21 dni po czym robi się 7 dniową przerwę. Niektóre preparaty przyjmuje się codziennie bez przerw. Analogicznie do przerwy część tabletek nie zawiera substancji czynnych.
Działanie nieporządane
Ryzyko zdrowotne z przyjmowaniem tabletek jest małe. Najistotniejszym powikłaniem są choroby zatorowo-zakrzepowe. Ryzyko onkologiczne nie jest do końca jasne. Tabletki antykoncepcyjne zmniejszają ryzyko raka jajnika.
Co wybrać?
W związku z dużą różnorodnością preparatów dobór zależy od preferencji pacjentki i jej stanu hormonalnego. Większość pacjentek dobrze toleruje preparaty zrównoważone. Dla pacjentek z cechami androgenizacji najlepiej wybrać preparat z gestagenem działającym antyandrogennie. Dla młodych dziewcząt najlepiej sprawdza się preparat niskodawkowy. Pacjentki źle tolerujące tabletki o stałym składzie, mogą przyjmować preparaty trójfazowe. Istotnym czynnikiem mogącym mieć wpływ na wybór tabletek antykoncepcyjnych spośród innych metod jest szybka odwracalność działania i szybki powrót płodności. Ryzyko trwałych zaburzeń pracy układu hormonalnego jest bardzo małe.